16 Mart 2012 Cuma

Yangin kapisi

Yangın Kapısı

Yapı yönetmeliklerinde yapılan değişiklikler sonucunda yapılarda kullanılan malzemelerde, sadece ‘’ismen’’ mi yoksa içeriği ile birlikte ifade edilen ürün olup olmadığını araştırmaya başladık
Bir Yangın Kapısının yönetmeliklere göre tanımı nedir ? Yangın anında bütünlük ve yalıtım değeri olarak istenilen direnci sağlayacak olan kapılardır . Peki neden yazılan teknik şartnamelerde birbirinde farklı Yangın Kapısı tanımları yapılmaktadır ? Teknik şartnameler çoğu zaman geçmiş dönem yapılan işlerin , günümüz teknolojisi ile internetten bulunan Kapı teknik detaylarının bir araya getirilerek oluşturulan textler olduğu gözlenmektedir. Şartnamenin talep etmekle yükümlü olmuş olduğu nokta ilgili Yangın Kapısının yangına dayanımıdır . Yapılarda uygulanması zorunlu yeni Yangın yönetmeliği , alanlar ,alanların konumu ,kişi sayıları ve kullanım şekillerine göre belirgin dayanım sürelerini yapı firmalarından talep ederler . Böyle bir durumda kontrol konusu biz ve bizim gibi Yangın Kapısı tedarikçilerinin ilgili dayanım süresi gerektiren kapılarının akredite bir kuruluştan onaylı raporla destekli nitelikte sürelerini ifade ediyor olmaları gerekmektedir. Bu ne anlama geliyor ? Talep edilen Yangın dayanım süresi 60 ,90 veya 120 dk olabilir.
Bu kapıların bu dayanım süresine sahip olduğunu onaylayacak olan kuruluş yapılan test neticesinde ilgili kapının yalıtım ve bütünlük değerlerinin asgari talep edilen dakika değerinin üzerinde olması gerekmektedir. Peki bu sürelerden bir tanesi ilgili değeri aşıyorsa diğeri altında kalıyorsa test raporu ne şekilde yorumlanmalıdır ? Test raporu bir bütündür. Bu uygulamada iki yarı değerin bütünlüğü esastır . Böyle bir durumda düşük olan değer baz alınır . Bu da büyük ihtimalle ilgili Yangın Kapısının girmiş olduğu testten başarısız bir sonuç aldığını ortaya koyar. Rana Kilit olarak , mevcut pazarlama stratejimizin içerisinde her zaman doğru ürünü müşterilerimize sunmayı esas edindik .Sektörümüzde ‘’ doğru ‘’ kelimesini somutlaştırmak gerekirse , akredite bir kuruluştan alınmış sertifikalı ürünü anlamamız gerekmektedir. Teslim etmiş olduğu projelerdeki Yangın kapılarının problemsiz bir şekilde işliyor oluşu , çalışmış olduğu firmaların ikincil projelerinde yine Rana Kilit’in Yangın kapılarını seçiyor olması bir tesadüf değildir.
Kaliteli ürün ve servis anlayışını birbirinden ayrılmaz iki kavram olarak hayata geçiren Rana Kilit uzun dönemde ürünleri ile projelerinize her zaman artı değer katacaktır.
Firmamızın İspanya’dan ithal etmekte olduğu EN 1634 -1 2000 sertifikalı yangın kapılarının içeriğini biraz detaylandırmak isteriz.
Yakın döneme kadar, bir demir kapının üzerine takılan panik barın o kapıyı yangın kapısı olarak adlandırmamız için yeterli olurken, ne değişti de şu anda Sertifikalı Yangın Kapısı ihtiyaç duyuyoruz?
Öncelikli olarak 27.11.2007 tarihli Bakanlar Kurulu kararı ile yürürlüğe giren yeni yangın yönetmeliğinin bir kararı olarak yangın kapılarında EN 1634 standardını bir şart olarak uygulamalıyız.
İkincil olarak dünyada son dönemde yerleşmeye başlayan otomasyon sistemi ile üretimi sağlama zorunluluğumuz var. Daha basit bir ifade ile söylemek gerekirse aynı üreticinin tedarik edeceği bir ürünle bin ürün arasında bir fark olmaması gereğini benimsemeliyiz.
Ürünleri amaçlarına uygun olarak kullanma gereğinin farkına varmalıyız. Bir yangın kapısı rutin hayatımızda belki ihtiyaç duyulmayacaktır.Yangın kapısı Fakat gerçek bir yangın anında bize sadece yangın kapısı olarak adlandırılan bir ürün değil,içeriği de yangın kapısı olan bir ürün ihtiyacımızı karşılayacaktır.
Ürün gamının içerisinde 60,90 ve 120 dk lık yangın kapısı alternatiflerini sunan Rana Kilit müşterilerinin 60 dk lık yangın kapısı ihtiyacı varken 120 dk lık yangın kapısı sunmakta olan piyasanın uzağında bir yaklaşım sergileyerek siz değerli müşterilerine ihtiyaç duydukları yangın kapısına en uygun fiyatla ulaşmasını amaçlamaktadır .
Projelerde yangın kapısı ihtiyacı duyulmayacak olan uygulama alanlarında üretici firma tarafından MULTIPURPOSE kapı olarak adlandırılan çok amaçlı saç kapılarımız size uygun fiyatlı çözüm olarak sunabileceğimiz yangın kapısı ürün grubu arasında yer almaktadır.
Çok amaçlı Çelik Kapı Modelleri kapılarımızı da yangın kapılarımız gibi galvanize,ral boyalı veya pvc kaplı olarak tercih edebilirsiniz çelik kapı

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder